Sternum Pood valikus olevad kangad ja nende omadused

Oleme spetsialiseerunud villasest ja siidist valmistatud riiete pakkumisele. Sekka ka linasest ja kanepist riided, aga ikka selle mõttega, et kangas oleks looduslikku päritolu, töödeldud inimesele kõige loomulikumal ja tervislikumal moel. Meie jaoks on oluline pakkuda võimalikult tervist toetavaid riideid. Just need kangad pakuvad selliseid omadusi, mis on toeks inimesele alates sünnist.

Kanga puhul on oluline, et see laseks nahal hingata, et kangas imaks niiskust ja hoiaks meie keha kuivana ning et riietus aitaks hoida meie kehatemperatuuri stabiilsena. Suvel jahutaks meid ja ei laseks üle kuumeneda ning külmal ajal ei laseks külma ligi ja hoiaks meid soojana.

Meriinovill

Asendamatu ja meie lemmik. Seda nii naturaalse Eesti lambavillana kui kaasaegsema meriinovillana. Enamus orgaaniliste villariiete tootjaid pakub täna just meriinovillast valmistatud tooteid. Meriinovillane ei tähenda muud kui seda, et vill on saadud spetsiaalselt lambatõult, kelle villakiud on eriliselt peen ja sile, mis annab sellele villale erilise pehmuse.

Villane on loomulik, orgaaniline materjal, mis on eestlastele olnud aastasadu väga omane ja kättesaadav. Kui mõelda kaasaegse lambakasvatuse ja villatootmise peale, siis villane on kõige turvalisem valik neile, kes eelistavad sünteetilise ehk siis naftasaadustest saadud riiete asemel looduslikke kangaid. Villane on ka taastuv ja biolagunev loodusvara. Lammaste pidamine on oluline maastikuhoolduses ning on paljude looma- ja taimeliikide ellujäämise tagaja. Nii et igati eetiline valik kõigi jaoks.

Ka lambakasvatuses ja villatootmises on omad probleemid, kuid kõik tootjad, keda edasi müüme, on andnud oma garantii villa kohta, mida nad tootmises kasutavad ning kuidas villa kangaks töötlevad.

Üheks probleemiks on vägivaldse muelsing protseduuri teostamine lammastel, mis on populaarne Austraalias. Meil ei ole infot, et keegi meie müüdavatest kaubamärkidest kasutaks muelsing päritolu villa. Muelsing free villa kasutamise garantii on olemas kaubamärkidel Cosilana, Joha, Ruskovilla, Reiff.

Villa töötlemise osas on tootjaid erinevad. Töötlemise astmest sõltub kanga naturaalsus, hooldusvajadus ja vastupidavus. On selge, et töötlemata vill vajab ettevaatlikumat hooldust, aga on igal juhul säilitanud villa loomulikud omadused. Keemiliselt töödeldud vill on pesus vastupidavam, kangas säilitab kauem oma esialgse väljanägemise. Siiski võime kinnitada, et meie valitud töötlemata villasest kangast tooted ei veni pesus välja ega tõmbu väiksemaks. Nad ei muutu topiliseks, kui on jälgitud hooldusjuhiseid – meil on nende toodete kasutamises 15 aastane igapäevane kogemus!

Töötlemata vill (untreated wool) – Cosilana, Reiff, Ruskovilla.
Keskkonnasõbralik töötlus (enzyme, plasma treated wool) – Living Crafts
Töödeldud vill (superwashed wool) – Joha

Meriinovillast kangast on väga erinevat, alates imeõhukesest villasest aluspesust kuni paksude vanutatud kangast talvekombekateni välja. Villase kanga omadused on sellised, mis võimaldavad vastavalt kanga paksusele kasutada seda nii esimese, teise kui ka kolmanda kihi riieteks. Meriinovillane on kasutatav aastaringselt, asendamatu nii talvel külmaga, kevadiste-sügiseste muutlike ilmadega kui ka suvekuumusega.

Meriinovillane on sobilik kõigile, aga asendamatu meie arvates titadele esimesel eluaastal. Soe meriinovillane esimese kihi riietus aitab tital edukamalt toime tulla esimese aasta kiire arenguga, perioodil, kui lapse enese soojusregulatsioon ei ole veel välja arenenud. Esimesel aastal võiks tita kogu garderoob koosneda meriinovillastest või meriinovilla/siidi segu riietest – neid riideid saab tänu venivale kangale märgatavalt kauem kanda ja neid on väga lihtne hooldada. Vaja on vähem, kuid kvaliteetseid riideid.

Meriinovillase omadused:

 • meriinovill on kõigist villatüüpidest pehmeim;
 • vastu nahka meeldiv (va probleemse naha korral, siis võiks eelistada siidisisaldusega villast või täissiidi);
 • väga veniv ja elastne kangas (võimaldab ühte suurust lapsel kasutada palju pikemaaegselt);
 • õhku läbilaskev materjal, mis laseb naha ainevahetusel normaalselt toimida;
 • säilitab kehatemperatuuri: hoiab sooja, kui on jahe ja jahutab palavaga, seega ideaalselt sobiv nii talvel kui suvel;
 • imab endasse niiskust, kuid kangas jääb alati soojaks, ka niiskena ei ole naha vastas külm;
 • tänu õhu läbilaskvusele ei aja higistama, kuid aktiivse tegutsemise või palavuse korral higistades jääb nahk alati kuivaks;
 • neutraliseerib kehalõhnu;
 • tänu lanoliinisisaldusele antibakteriaalne;
 • laste jaoks ideaalne kangas erinevate haiguste ajal;
 • lihtne hooldada, kuivab väga kiiresti;
 • plekid saab välja sapiseebiga töötlemisel;
 • vajab hoolduseks võimalikult neutraalset pesuvahendit; sünteetiline pesuvahend hävitab villakiudu;
 • toote eluiga võib lüheneda, kui toodet käsipesus tugevalt käte vahel hõõruda/väänata ning kui pesuvee kvaliteet on halb;
 • eriti tundlik on villane mehaanilisele töötlusele siis, kui kangas on märg;
 • villase puhul tuleb arvestada, et puitpõrand/laminaatpõrand “söövad” sokke ja püksipõlvi.

Loe meriinovillase kohta rohkem hooldusjuhistest.

Siid

Siidi puhul on esimene mõte: siid, see on luksuslik! Ja siid ongi luksuslik!
Sarnaselt villaga on ka siidi kasutatud aastatuhandeid. Siid on olnud kallis ja raskesti kättesaadav materjal, mida on endale saanud lubada vaid väljavalitud. Ka täna on siid hinnaline materjal, kuid oleme, et on olemas tootjad, kes on orgaanilise ja kvaliteetse siidi teinud meile kõigile kättesaadavaks.

Nagu kõikide looduslike kiudude puhul, määrab toorsiidi kvaliteet lõpptoote kvaliteedi.

Vahe tavalise siidi ja orgaanilise siidi vahel tuleb siidiusside toidust, mooruspuust. Mida puhtamalt on kasvatatud mooruspuud, keda kvaliteetsemat siidi on võimalik siidiussidelt saada. Siidiussid on keemiale ja väetistele väga tundlikud ning halbades tingimustes kasvades on suur siidiusside suremus ning ebanormaalselt arenenud kookonid.

Meie tootevalikust leiab Ruskovilla täissiidist titemütsid ning Alkena täissiidist lasteriided, naiste täissiidist pesu ja täiskasvanute särgid.

Täissiidist toodetest on meie esimene soovitus – titade siidimütsid! Soovitame neid esimesel eluaastal kanda.

Laste siidiriided on sobilikud vastu nahka esimeseks kihiks soojematel perioodidel.
Siidiriided on asendamatud mererannas või soojale maale reisima minnes.

Naiste täissiidist pesu! Meie lemmik! Oleme märgatavalt laiendanud meie poe siidivalikut naistele. Meie arvates on iga naine väärt seda, et tal oleks olemas korralik siidist pesu. Siidist on meil pakkuda aluspükse, pesusärke ning maikasid, mis sobivad ka pealisriiete alt välja paistma.

Meie poe erinevad siidikangad:

Rip-kangas ehk õhuke soonikkude. 100% orgaaniline siid. Elegantne, õhuline, siidise läikega ja kukkuv kangas. Ei kortsu, ei veni välja. Kaalub vähe, võtab vähe ruumi. Lihtne hooldada – jäta ööseks lihtsalt tuulduma, taastub õhu käes. Pestes kuivab kiirelt. Vastupidav, mitte läbipaistev kangas. Sellest kangast on meil naiste kahe õlapaelaga pluusid, maikad, aluspüksid.

Ühtlane siidkangas. 100% orgaaniline siid. Ühtlane kude, eriti pehme ja õhuke kangas. Eriliselt siidjas puudutus. Nagu udusule puudutus vastu nahka, tõeliselt luksusliku tunde tekitaja. Sellest kangast pesu ei kaalu peaaegu midagi, võtavad vähe ruumi. Ei kortsu, ei veni välja. Lihtne hooldada, taastuvad õhu käes tuuldudes, pestes kuivavad kiiresti. Sellest kangast on meil naturaalne ihuvärvi V-kaelusega alussärk ning mustad aluspüksid naistele. Tite- ja lasteriided.

Bourettesiid. 100% orgaaniline siid. Ilma läiketa, ebaühtlase pinnaga, kergelt sõlmelisest lõngast. Laste siidiriided, laste siidist müts. Täiskasvanute T-särgid, pluusid. Jätab sooja tunde ka külmal perioodil, kuid ideaalne ka suvel.

Kootud siidkangas. 100% orgaaniline siid. Pehme, siidine kangas, veniv kude. Sellest kangast on meil titade siidimütsid.

Siidi omadused:

 • kerge, siidine kiud tekitab naha vastas eriliselt mõnusa tunde;
 • tänu siledale struktuurile sobib siid inimestele, kellel on tundlik nahk või tõsisemad nahaprobleemid;
 • hea õhu läbilaskvus, hingav materjal;
 • väga hea temperatuuri tasakaalustaja, kuuma ilmaga jahutab ja külma ilmaga säilitab keha sooja temperatuuri;
 • imab niiskust ja kuivab ruttu;
 • ei ole kunagi naha vastas külm ja niiske;
 • tänu erinevate ainete sisaldusele hooldab tundlikku ja ärritunud nahka;
 • elimineerib erinevaid kiirgusi/väliseid mõjusid, seega toetab väikelapse närvisüsteemi;
 • eeldab õrnemat hooldamist – pesemine villapesuprogrammiga, neutraalne pesuvahend.

Loe siidi kohta rohkem hooldusjuhistest.

Loe ka meie siidi artiklit, kus on rohkem juttu siidi tootmisest – siidi artikkel.

Vill/siid

Villa ja siidi kombineerimine annab väga hea tulemuse! Pluss on just see, et ükski villase ja siidikanga omadus ei vähene, vaid nad täiendavad teineteist.
Villa ja siidi kooslusel on villa imeline soojus, kanga venivus ning siidi pehmus ja läige ning võime palavas jahutada.

Villa/siidi kooslus sobib aastaringseks kandmiseks, esimese kihi riietuseks.
Olles piisavalt soe ka kõige külmematel talvepäevadel sooja pesuna, siis villa/siidi õhukese kanga eelis täisvillase ees tuleb välja just kõige kuumematel suvepäevadel, kaitstes ülekuumenemise ja päikese eest. Soojamaareisile sõites on see kangas täissiidi kõrval hea valik ning olukordades, kus päikese eest vahepeal konditsioneeritud ruumi sisenetakse laste jaoks lausa asendamatu.

Sellest kangast on valmistatud:
Cosilana esimese kihi riided – 70% meriinovill, 30% siid.
Joha esimese kihi riided – 85% meriinovill, 15% siid. Uus naiste kollektsioon 70% meriinovill, 30% siid.
Living Crafts täiskasvanute pesu – 70% meriinovill, 30% siid.

Vill/ polüamiid

Polüamiidi osa villatoodetes annab riidele suurema vastupidavuse. Väikese sisaldusprotsendi korral ei mõjuta see villa enda omadusi.

Orgaaniline puuvill

Meie poes on puuvillaseid tooteid vähe, aga need on kõik orgaanilisest puuvillast. Meie arvates on just väikese lapse jaoks olemas omadustelt paremaid materjale (nt vill, siid), eriti just esimese kihi riietusele mõeldes, arvestades meie muutlikku kliimat.

Kuid on hetki, kus puuvill on väga hea, vajalik ja asendamatu. Puuvillakangast on meie poe valikus aluspesu, laste sukkpüksid, sokid, magamisriided. Samuti on väga head Joha dressipüksid lastele, T-särgid ja pika varrukaga särgid. Pakume ka Boob Design kvaliteetseid lapseootuse- ja imetamisriideid.

Puuvilla kõige tähtsamaks omaduseks on vastupidavus. Mitte midagi ei ole teha, villane kangas ei sobi sokkis kõndimiseks ning põrandal põlvili roomamiseks – puuvillane on selleks otstarbeks aga ideaalne. Ka on puuvillane vähem kapriisne hooldamise mõttes ja peab edukalt vastu tugevamat pesu.

Suurimaks miinuseks puuvillase puhul peame seda, et puuvillane ei ima piisavalt niiskust ega reguleeri temperatuuri. Väikelapse puhul on selle kanga miinuseks see, et kui laps higistab, siis jääb laps niiskeks ning võib tuult saades külmetada. Niiske puuvillane kangas muutub jahedaks ning tuleks esimesel võimalusel vahetada kuivade riiete vastu.

Puuvillane ei ole ka nii veniv kangas, seega jäävad puuvillased riided kiiremini väikeseks. Puuvillaseid tooteid tuleb tihedamini pesta, kuna puudub villale omane isepuhastumise võime. Pestes kuivab puuvillane kangas kauem – meie hinnangul kulub neid riideid seega ühe pisikese tita üleskasvatamiseks esimesel eluaastal rohkem kui villasest kangast riideid.

Bambusviskoos ning bambus/vill

Bambus on väga uus materjal. Põhiline bambusriiete pakkuja on meie tootevalikus Joha. Bambuse osas puudub meil pikemaajaline isiklik kasutuskogemus ja võib ka öelda, et puudub piisav informatsioon selle materjali kohta.
Bambus kanga tooraine on küll looduslikku päritolu, aga tema tootmisprotsess on keerukas ning kanga valmistamiseks on vajalik kasutada mitte nii inimsõbralikke keemilisi vahendeid. Tootjapoolsed testid kinnitavad, et kangas endas jääke neist ainetest ei ole.

Pakkuda on ka bambuse ja villaga kangast, selle kanga puhul ei ole tegemist segukangaga, vaid tooted on valmistatud kahekihiliselt- toote seespool on bambusviskoos ja väljaspool vill. Selline toode on sobilik tundliku nahaga inimestele, kes villariideid vastu nahka ei talu. Kui villariiete mittetalumise probleemi pole, siis meie soovitus on kanda titadel naha vastas, esimese kihi riietusena pigem villa ja siidi.

Bambuse omadused:

 • hingav materjal;
 • bambus on vastu nahka pehme ja siidine;
 • sobib neile, kellel on tundlik nahk;
 • bambusel on puuvillasele sarnane vastupidavus nii toote kasutamise kui hooldamise mõttes;
 • bambus ei reageeri väliskeskkonna mõjudele nii elavalt kui vill ja siid.

Lyocell e. tencel

Lyocell on samuti uuema aja materjal. Tooraineks on erinevate allikate kohaselt tselluloos, eukalüptipuu või muu puit. Tootmismeetod sarnaneb bambusviskoosi tootmisele. Lyocellist on meie poes müügil Boob Design lapseootuse ja imetamise pluusid.

Lyocelli madused:

 • hingav materjal;
 • langeb kaunilt;
 • on naha vastas siidine ja pehme;
 • hea venivusega;
 • vastupidav materjal.

Linane kangas

Linasest kangast riided on väga tähtsad ning suveperioodil asendamatud.

Linasest kangast on meie poes täiskasvanute T-särgid ja pluusid.

Linase omadused:

 • kaitseb palava ilmaga ülekuumenemise ja päikesepõletuse eest;
 • vähendab gammakiirguse toimet ligi poole võrra ning pakub tugevat kaitset päikesekiirguse eest;
 • imab hästi niiskust ja kuivab kiiresti;
 • palavaga jahutab, külmaga annab sooja;
 • nahka rahustava toimega;
 • laseb nahal hingata;
 • vastupidav materjal.

Kanep

Kanep on väga vastupidav ja huvitav kangas. Sobib sarnaselt linasele kangale hästi suvel kandmiseks, kuna tal on ka päikesekiirguse eest kaitsev toime. Kanep sobib tõsisema nahaprobleemiga inimestele, kes teisi kangaid ei talu.

Kanepist riideid on meil püsivalikus minimaalselt, aga on olemas koostööpartner, kelle kaudu on neid riideid võimalik eritellimusena tellida.